Očkování a homeopatie

Často se mě při konzultacích maminky ptají, jaký mám názor na očkování. Musím se přiznat, že ani jako farmaceut v tom nemám jasno. Očkovat nebo neočkovat.

Naše děti očkované jsou. V době, kdy se nám narodila první dcera, se o očkování ještě nediskutovalo. Další dcery jsme očkovat také nechali. Nepovinná očkování nemají.

To, jak se rozhodnete, je jen na vás. Pokud děti očkovat nechcete, musíte mít v tom opravdu jasno. Je možné, že se vás pak děti budou ptát, proč očkování nemají, proč nemohou jet na tábor nebo na školu v přírodě. Všude totiž musíte dokládat potvrzení o očkování.

Očkování je poměrně velký zásah do imunitního systému. Očkováním dodáme do těla cizorodé části škodlivých bakterií. Naše tělo se je naučí rozpoznat a namnoží buňky, které jsou schopny s těmito bakteriemi bojovat. Reakce na očkování jsou velice různorodé, mohou být bouřlivé, středně těžké nebo vůbec žádné. Nejčastěji se po očkování objevují vyrážky, teploty nebo změny v chování.

Pokud má vaše děťátko zdravotní potíže, je dobré problém nejprve odstranit. Velmi dobře to umí celková homeopatická léčba, kterou vám sestaví homeopat. Mohu vám doporučit své kolegy, které najdete zde:  SEZNAM REGISTROVANÝCH HOMEOPATŮ.

Zvýšená opatrnost se doporučuje u dětí, které spadají do některé z níže uvedených kategorií.

 • dítě nebo někdo z rodiny trpí alergií
 • dítě má neurologické problémy
 • maminka měla rizikové těhotenství nebo pro ni těhotenství bylo stresové
 • dítě pochází z početí po hormonální kůře
 • starší sourozenec měl špatnou reakci na očkování
 • dítě špatně reagovalo na předešlé očkování

NEŽ BUDETE OČKOVAT

Před očkováním by mělo být vaše děťátko v naprostém pořádku. Na internetu najdete různá doporučení např. podávání vysokých dávek vitamínů C a D. Pamatujte, že se jedná o chemické látky, které tělo před očkováním zatíží. Pokud není imunitní systém v pořádku, podávání vitamínů to nezachrání.

Z homeopatik se  často doporučuje podávat už před před očkováním homeopatikum Thuya occidentalis. U současných kombinovaných typů vakcín není její účinek úplně 100%. Jednoduše na ně už nestačí. Její neuvážené podávání může spustit v psychice dítěte nepříjemné až stresující pocity. V mentálním obraze tohoto homeopatika jsou pocity- vyvržení, ublížení, pocity jsem tady navíc, nepatřím sem. Po podání mohou vyběhnout tyto nepříjemné pocity na povrch.

Pokud půjdete pro radu do lékárny, pravděpodobně vám doporučí homeopatika z brožury HOMEOPATIE V PEDIATRII.  Tato homeopatika nejsou vhodně vybraná a já bych je svým klientům nedoporučila.

Stejně tak doporučená dávkování odporují základním principům homeopatie. Tyto principy jsem blíže popsala v HOMEOPATICKÉM MANUÁLU.

 

JAK SPRÁVNĚ POSTUPOVAT PO OČKOVÁNÍ

Základním homeopatikem po očkování je homeopatický lék SULFURICUM ACIDUM, který čistí tělo a eliminuje následky očkování. Homeopatikum je na lékařský předpis, který vám může vystavit váš dětský lékař. Vhodné ředění je 5 nebo 9 CH.

ZPŮSOB PODÁNÍ HOMEOPATIKA SULFURICUM ACIDUM:

1. dávka se podává týden po očkování.
Rozpusťte 1 kuličku v malém množství vody a podejte nekovovou lžičku přímo do pusinky.

2. dávka se podává další týden po první dávce, tedy 14 dní po očkování stejným způsobem.

Homeopatikum se podává s týdenním odstupem od očkování proto, aby měl imunitní systém dostatek prostoru k vytvoření protilátek proti očkované nemoci. Sulfuricum acidum je homeopatikum, které zvládne vyčistit tělo od nových kombinovaných vakcín.

Imunita dětí se teprve vytváří a očkování je pro ni poměrně velkou zátěží, proto se mohou po očkování objevit některé nežádoucí účinky jako je zvýšená teplota až horečka, neklid, podrážděnost, plačtivost nebo zarudnutí v místě vpichu. Na postižené místo můžete přikládat chladivé obklady.

Homeopatika se vybírají individuálně podle symptomů.
Pokud dítě tyto nežádoucí projevy dobře snáší, není třeba homeopaticky zasahovat.

HOMEOPATIKA NA ZVLÁDNUTÍ AKUTNÍCH POTÍŽÍ

APIS MELLIFICA

 • otok, který vypadá jako po bodnutí včelou
 • místo je horké, pálivé, bledě červené
 • potíže se zlepšují chladnými obklady

Dávkování: 3×1 dávku po 30 minutách, dále 2×1 dávku po hodině, další den 3×1 dávku

BELLADONNA

 • výrazné zarudnutí v místě vpichu, místo je horké
 • tepavá bolest
 • dítěti vadí chlazení místa vpichu
 • může se přidat vysoká horečka
 • tváře jsou rudé

Dávkování: 3×1 dávku po 30 minutách, dále 2×1 dávku po hodině, další den 3×1 dávku

Po očkování je dítě oslabené a náchylné k různým infekcí, pro tělíčko je náročné vypořádat se s očkovací látkou. Proto se po očkování doporučuje klidnější režim. Neplánujte žádné náročnější aktivity a omezte pobyt na přímém slunci a studeném větru.

Pokud vás homeopatie zajímá, připojte se do naší uzavřené skupiny PORADNA POSTKLASICKÉ HOMEOPATIE.

 

Taťána Šišková
Přináším jednoduché a praktické návody z darů přírody na léčbu nemocí a zlepšení zdraví. Můj příběh si přečtěte zde>> Jsem autorkou homeopatických návodů: Homeopatický manuál, Jak snížit horečku bez chemie, Homeopatická lékárnička DOVOLENÁ, Homeopatická lékárnička PRO DĚTI.

Homeopatické tipy do domácí lékárničky

 • Homeopatický manuál
 • Nejčtenější články